ARTYKUŁY

Artykuły

Autor: Air Com 19 Feb, 2018
Bez wątpienia, siłowniki hydrauliczne stanowią obecnie jedne z najważniejszych elementów składowych stosowanych w różnego rodzaju maszynach oraz urządzeniach wykorzystywanych w wielu aspektach życia codziennego.

Rodzaje siłowników

Siłowniki hydrauliczne, nazywane również cylindrami hydraulicznymi, to najpopularniejszy obecnie rodzaj silników, które zmieniają energię ciśnienia w energię mechaniczną. Siłowniki hydrauliczne można podzielić na kilka rodzajów , począwszy od siłowników jednostronnego działania, poprzez siłowniki dwustronnego działania z łożyskiem jednostronnym lub dwustronnym, na siłownikach teleskopowych, tandemowych oraz podwójnych kończąc.

Jednostronnego i dwustronnego działania

Siłowniki hydrauliczne jednostronnego działania to silniki posiadające ruchomy element znajdujący się na jednym końcu. Są to najczęściej cylindry hydrauliczne oraz podnośniki samochodowe. Siłowniki hydraulicznedwustronnego działania to silniki posiadające ruchome elementy umieszczone na obu końcach siłownika. Pozwala to na skuteczne rozpieranie oraz rozciąganie. Tego rodzaju siłownikiem jest np. rozpierak klinowy, używany przez strażaków. Siłowniki jednostronnego działania mogą być wykorzystywane np. do naklejania, utrzymywania odpowiedniej pozycji podczas różnych operacji przez inne napędy czy też do włączania oraz wyłączania poszczególnych etapów w procesach przemysłowych. Siłowniki dwustronnego działania mogą być stosowane np. do wiercenia różnego rodzaju otworów, jako napęd do pras hydraulicznych czy też do podnoszenia oraz opuszczania różnorodnych elementów.

Popularne zastosowania

Siłowniki to jedne z tych urządzeń, które znajdują swoje zastosowanie praktycznie we wszystkich dziedzinach naszego życia. Takie urządzenie są powszechne m.in. w budownictwie, w szeroko rozumianej mechanice, w produkcji przemysłowej , jako zabezpieczenie chłodni czy też pomieszczeń, w których konieczne jest zachowanie specjalnych warunków środowiskowych. Siłowniki w automatyce przemysłowej mogą być eksploatowane bez przerw przy ciśnieniu nominalnym dochodzącym do 210 bar .

Standardowa budowa siłownika

Jeżeli chodzi o samą budowę siłownika hydraulicznego, to jest ona stosunkowo mało skomplikowana. Standardowy siłownik jest zbudowany z cylindrycznego korpusu, pokrywy czołowej oraz tylnej ( dławica i stopa ), tłoka oraz tłoczyska wraz z uszczelnieniami, a także z elementów prowadzących. Cieczą roboczą używaną w siłownikach jest przeważnie olej o odpowiedniej gęstości. Za sterowanie siłownikiem odpowiadają rozdzielacze.

Wybierając odpowiedni siłownik hydrauliczny, należy przede wszystkim zajrzeć do katalogu producenta danego elementu celem poznania wszystkich parametrów konkretnego siłownika.
Autor: Air Com 01 Feb, 2018
Wkrótce pojawi się pierwszy wpis...

Share by: